Třídní učitel/ka: Jitka Pecková

Mladí cyklisté na dopravním hřišti

V rámci dopravní výchovy se naši mladí cyklisté – žáci 4. a 5. ročníku – zúčastnili 10. května výukového programu na dopravním hřišti v Příbrami.

Příprava proběhla předem ve škole s instruktorkou dopravní výchovy. Probíraly se dopravní značky, křižovatky, výbava jízdního kola, pravidla silničního provozu a bezpečné chování cyklisty. Opakování je matka moudrosti, a tak si školáci vše ještě jednou v učebně dopravního hřiště zopakovali, za což si zasloužili i pochvalu. Samotná jízda na kole dala někomu pořádně zabrat, a to doslova. Místo pokut se platilo deseti dřepy za přestupek, což si žáci předem odhlasovali. Zastavit na stopce, když slyším vlak nebo bliká na přejezdu červená, ohlédnout se, rozhlédnout se, zařadit se vlevo nebo vpravo, na „kruháči“ doprava, přednost protijedoucím…. Pokynů je hodně, ještě ukázat a řídit jednou rukou…. Teprve teď se pozná cyklista! Po splnění závěrečného testu to žáci obdrželi černé na bílém v podobě řidičáku cyklisty. Na závěr si dobrovolníci ještě jednou zajezdili a zasoutěžili o nejlepšího cyklistu. Vyhrál Tomáš Jůza a Tonda Škoch. V testech byli hodně úspěšní např. David Studený nebo Kristýna Marešovská.

Ve skutečnosti vyhrál každý, kdo zkoušku zvládl. Komu se tolik nedařilo, stejně ví, že chovat se bezpečně a zodpovědně je povinností každého cyklisty i chodce.

Mgr. Jitka Pecková

Spaní ve škole – 4. třída

Na pátek 9. listopadu si čtvrťáci se svojí třídní učitelkou naplánovali spaní ve škole. Program začínal ve třídě, kde děti našly ukrytý dopis s úkoly na téma Cesta do říše Fantazie. Vydali se po skupinkách temnou školou objevit čtyři hlavní postavy a jejich jména. Druhý úkol – složit amulet – zvládly holky samy, protože kluci už pro ně měli připravenou svoji strašidelnou „bojovku“. Poslední cesta večerní školou byla za pokladem.

Večeře se připravovala v kuchyňce – každý si udělal tousty podle chuti. Film Nekonečný příběh se promítal v páté třídě. Na závěrečnou znělku si celá třída zatančila nejoblíbenější tanec našich žáků floss. Poté se už všichni uvelebili ve své třídě do pelíšků. Do půlnoci se ještě povídalo, pak už jen šeptalo. A někdo šeptal hóóódně dlouho.

Probudit se ráno ve třídě byl neobvyklý zážitek. Ještě si všichni stihli popovídat a posnídat výborné buchtičky ze školní jídelny a teplý čaj.

Mgr. Jitka Pecková

Fotografie ze spaní ve škole naleznete zde.