Podporujeme dobrou věc

Na konci roku 2019 proběhly u nás ve škole hned tři charitativní akce.

Nejprve proběhla sbírka Fondu Sidus, kde si všichni mohli zakoupit náramek nebo přívešek a pomoci tak zdravotně postiženým dětem v procesu léčby a rehabilitace a ke zlepšení kvality jejich běžného života. Celkem jsme získali 5.968,-Kč.

Ve čtvrtek 12.12. členové školního parlamentu zrealizovali materiální sbírku pro Klokánek, neziskové organizaci pomáhající dětem v nouzi. Každý, kdo se rozhodl přispět, mohl přinést oblečení, boty, hračky, ložní prádlo, tašky neboo kabelky. Sešlo se toho opravdu hodně.

Poslední charitativní akcí, kterou se děti rozhodli pomoci, byl finanční příspěvek na Dobrého Anděla. Každá třída se mohla rozhodnout, zda a jakou částkou přispěje na dobrou věc. Všechny třídy rozhodly dát část zisku z jarmarku na pomoc rodinám s dětmi, které se vlivem vážné nemoci dostaly do těžké situace. Přispěli také někteří zaměstnanci ZŠ a MŠ Petrovice. Mohli jsme tak připsat na účet Dobrého Anděla celkem 11.400,-Kč.

Všem, kdo kteroukoli z těchto aktivit jakkoli podpořili, velmi děkujeme. Vždyť nikdo z nás neví, kdy on sám bude potřebovat pomoc.

Mgr. Hana Vošahlíková

Poslední den roku 2019 ve škole

Rok se s rokem sešel a opět se těšíme na Vánoce. Pátek 20.12. byl posledním školním dnem před očekávanými svátky. Už od rána ve škole vládla vánoční nálada.

V 7:40 se žáci i zaměstnanci sešli ve vestibulu školy, kde byli vyhlášeni úspěšní účastníci různých soutěží. Zaslouženě si odnesli sladké odměny. Na závěr paní ředitelka pronesla krátkou řeč a všem popřála krásné Vánoce. Poté se žáci vrátili do svých tříd, kde si užívali vánoční pohodu u stromečku, rozdávali si dárky a dělili se o cukroví, které přinesli.

Na závěr se žáci postupně naobědvali, popřáli si krásné Vánoce a rozutekli se domů na vánoční prázdniny.

Mgr. Barbora Mošanská

Bubnování ve škole

Ve čtvrtek 19.12. v ranních hodinách to ve škole pěkně dunělo. Všichni žáci, učitelé i děti z naší mateřské školy se shromáždili v tělocvičně a pod vedením zkušeného lektora vytvořili jeden velký bubenický orchestr.

Nejprve jsme se rozcvičili tleskáním a dupáním. Poté si všichni vybrali barevnou trubku boomwhackers, moderní hudební nástroj, na který zvládne hrát každý. Každá barva vydává jiný tón a na pokyny instruktora jsme zvládli zahrát všichni naráz jednoduchou melodii. To nám však nestačilo, trubky jsme vyměnili za buben. Bubnovali jsme nahlas a potichu, rychle i pomalu a po nacvičení rytmu jsme dokázali perfektně zabubnovat a zazpívat známou písen We will rock you od skupiny Queen.

Byl to nezapomenutelný zážitek, za který děkujeme také sponzorům školy.

Mgr. Žaneta Vildtová

Vánoční turnaje

Dne 18.12.2019 se ve škole uskutečnili sportovní turnaje a turnaj v deskových hrách.

Pět pětičlenných dívčích družstev se zúčastnilo florbalového turnaje a pět pětičlenných chlapeckých mužstev se zúčastnilo turnaje v kopané. Děvčata i chlapci se pravidelně střídali a po dobu čtyř hodin si zahráli formou každý s každým. Po odehrání všech zápasů proběhlo slavnostní vyhlášení. Ve florbalovém turnaji se na „bednu“ dostali: třetí místo – „Myšky“, druhé místo – „Lamy“ a první místo – „Jednorožci“. V kopané se na bedně týmy seřadili v pořadí: třetí místo – „Ostudy“, druhé místo – „Poníci“ a první místo – „Dřeváci“. Týmy, které se umístili na stupních vítězů, dostali diplomy a „medaile“. Turnaj proběhl v přátelském duchu a všichni si velmi dobře zasportovali.

Kdo nechtěl sportovat, účastnil se turnaje v deskových hrách. Během dopoledne hráči soutěžili na třech stanovištích: Scrabble, Piškvorky a Kufr.Z každé skupiny vzešel vítěz. Ve stolní hře Scrabble nejvíce bodů nasbírala Pavla Varačková a v piškvorkách byla nejlepší Dorota Pecková. V Kufru se nejvíce dařilo dvěma soutěžním párům: Antonínu Škochovi s Daliborem Jechem a Žofii Doubkové s Veronikou Chválovou. Všichni účastníci získali sladkou odměnu.

Bc. Jan Staněk a Mgr. Žaneta Vildtová

Putování do Betléma

18.12. 2019 si děti 1. stupně se svými učitelkami a asistentkami zkrátily čekání na Vánoce krásným zážitkem v podobě divadelního představení Putování do Betléma.

Měli jsme k dispozici vlastní autobusy, které nás dopravily až ke kulturnímu domu v Sedlčanech. Děti ze ZUŠ Sedlčany pro nás připravily vánoční tanečně-divadelní příběh insopirovaný knihou Kouzelný kalendář od Josteina Gaardera. V poetickém příběhu se malá Elizabeth vydá na cestu časem i prostorem za ovečkou do Betléma, kde se právě v roce 0 narodil Ježíš. V celém představení hrálo, tančilo nebo na nástroje doprovázelo 50 dětí ve věku 7-17 let z literárně dramatického, tanečního i hudebního oboru ZUŠ. Jejich výkon si skutečně zasloužil dlouhotrvající potlesk se třemi děkovačkami.

Mgr. Ivana Řežábková

Spaní ve škole – 2.A

Ze čtvrtka 12. 12. 2019 na pátek 13.12. 2019 přespali žáci II.A se svou paní učitelkou a paní asistentkou ve škole.

Všechny děti se na to dlouho těšily, účast byla téměř stoprocentní. Přinesli jsme si s sebou všelijaké dobroty, jejichž množství by nám umožnilo nocovat ve třídě až do Vánoc. Nejprve jsme si pustili animovanou pohádku Já padouch II, během níž dospělí (včetně výpomoci z řad rodinných příslušníků) přichystali strašidelnou bojovku. Na ní se vydaly děti většinou ve skupinkách hned po pohádce. Cestou potmě kolem hořících svíček potkávaly strašidla, která se je (místy úspěšně, místy neúspěšně) snažila vylekat. Svým podpisem na listině cestou stvrdily, že trasu skutečně prošly. Kdo nebyl právě na trase, sestavoval a na podložku lepil Alšův betlém, který jsme si sami vystříhali a umístili ke stromečku. Po vydařené bojovce jsme plni emocí ještě chvilku řádili ve třídě a poté jsme ulehli do spacáků. Na dobrou noc jsme si pustili ještě jednu pohádku, a to Princeznu ze mlejna.

Mgr. Ivana Řežábková

Mikulášská obchůzka

Ve čtvrtek 5. prosince již tradičně navštívili naši školu strašidelní čerti v doprovodu Mikuláše a anděla. Nebyli to ale obyčejní čerti, byli to naši deváťáci!

Jako každý rok se na tuto akci velmi těšili a ráno se s chutí převlékli do svých kostýmů, aby mohli vyrazit do „terénu“. Nejdříve svou návštěvou potěšili školku Čtyřlístek, nevynechali ani firmu BES, obecní úřad, prodejnu COOP a naši školku (Sovičky). Nakonec dorazili do školy, kde už na ně netrpělivě čekali žáci ve svých třídách. Čerti vypadali opravdu zlověstně a tak nebylo divu, že i ti největší „raubíři“ byli ten den v klidu. Někteří za své hříchy ale přesto museli pykat a pod dohledem pekelníků museli odříkat básničku nebo zazpívat, což bylo pro některé hříšníky náročné.

Celou akci si naši deváťáci užili na maximum a svoji povinnost splnili na výbornou.

Ilona Doubravová

Vánoční jarmark

Letošní advent jsme v naší škole zahájili v pátek 29. listopadu jako tradičně vánočním jarmarkem.

V úvodu vystoupili žáci 5. až 9. ročníku v zaplněném vestibulu školy s hudebním programem. Zazněly známé písně Už z hor a Tisíc andělů s klavírním doprovodem a pod vedením paní učitelek Jany Šejbové a Libuše Nebřenské. Už zbývá málo dní si žáci zazpívali s kytarovým doprovodem Martiny Vošahlíkové. Sólo na housle Tři oříšky pro Popelku měla Nadiia Yatskanych a na baskřídlovku zahrál František Doubrava.

Po hudebním vystoupení a proslovu naší paní ředitelky na všechny dýchla příjemná vánoční atmosféra. Prodávalo se ve všech třídách v přízemí i na chodbách. Výrobky si nachystali žáci jednak ve škole se svými učiteli, v družině, ale také mnozí doma sami či s rodiči. Každá třída chce mít svůj jarmark co nejhezčí a nejbohatší, a tak se většinou připravuje už od října. Letošní jarmak byl opět plný nápadů a tvoření. K mání byly adventní věnce, svícny, nejrůznější vánoční dekorace, ozdoby a přáníčka, také cukroví, vánočky, perníčky a další dobroty, ale třeba i ručně pletené ponožky nebo dřevěné meče pro kluky a náramky pro holky.

O občerstvení se skvěle postaraly naše paní kuchařky ve školní jídelně. Koho by nezlákal jablkový závin nebo tradiční svařák?

Děkujeme Vám všem, kdo jste přišli, nakupovali a jakýmkoli způsobem nás podpořili. Věříme, že tato akce je nejen o nakupování, ale i o setkání, sdílení a radosti z dávání.

Mgr. Jitka Pecková

Prvňáci v milevské knihovně

Naši prvňáci měli 28. listopadu svůj první malý výlet. Navštívili knihovnu v Milevsku, kde pro ně paní lektorka Bc. Jitka Kortanová připravila výukovou lekci Kdy už přijde Mikuláš? Je to vyprávění o jedné nezbedné holčičce a jejím večerním dobrodružství z knihy Ivony Březinové Lucka Luciperka. Děti byly vtaženy do příběhu poutavým předčítáním a vyprávěním. Naslouchaly, povídaly, skládaly puzzle, malovaly čertí rohy a přemýšlely o hezkém a slušném chování, tradicích a adventním čase. Na závěr jsme si prohlédli dětské oddělení knihovny a strávili ještě chvíli s hezkou knížkou každý podle svého výběru.

Mgr. Jitka Pecková

Růžový den

Ve středu 4.12.2019 proběhl na naší škole první „Barevný den“.

Úkolem žáků bylo sladit co nejvíce kusů oblečení do předem zvolené barvy, tentokrát barvu vybírala 1. třída. Zvítězila růžová! Ten, kdo měl na sobě nejméně 4 růžové věci, nebyl zkoušen a ani nemusel psát testy. Kromě žáků se růžového dne zúčastnili také zaměstnanci školy, včetně paní ředitelky a vyučujících. A ani naše paní kuchařky nezůstaly pozadu.

Monika Mayerová