Beseda s Terezou Němcovou

Ve čtvrtek 20. 6. 2019 k nám zavítala paní Tereza Němcová, která je mistryní světa v inline hokeji. Řekla nám něco o svém životě, o začátku kariéry a o svých velkých výhrách. Mohli jsme také se podívat medaile, které paní Němcová vyhrála. Po besedě jsme si mohli vyzkoušet střelbu na branku speciálním pukem na inline hokej. Paní Němcová k nám zavítala z Milevska, ve kterém žije a kde trénuje na důležité zápasy.

Beseda byla krátká, ale i tak hezká.

Vít Pecka, 9. ročník

Beseda s Richardem Šimkem

V pátek 7.6. 2019 naši školu navštívil pan Richard Šimko, aby žákům I. stupně přiblížil problematiku včelařství. Dozvěděli jsme se tak zase něco nového. Například: že včelí královna se označuje, aby ji včelař lépe poznal. Také jsme se dozvěděli, že včely zažily dinosaury a že žily navolno v přírodě. Ukazoval nám tam včelí úl a nakonec nám ukázal živé včely zavřené v rámu.

Na závěr nám pan Šimko odpověděl na všechny dotazy.

Amálie Peštová, Žofie Doubková, žákyně 5. ročníku

Deváťácký výlet do Písku

Ve čtvrtek 13.června se naše devátá třída s paní učitelkou Vildtovou a panem učitelem J. Staňkem vypravila na výlet do Písku.

První částí našeho dobrodružství byla horolezecká stěna. Ze začátku jsme se sice báli, ale zanedlouho jsme se naučili, jak se to dělá… Tým instruktorů nám vysvětlil, jak se uvázat na lano a vzájemně se jistit. A pak už každý lezl tak vysoko, jak se cítil. Kromě lezení do výšek jsme absolvovali i závod skupinových lyží. Byla to zábava a všichni si to užili, dokonce se zapojila i paní učitelka. Po napínavém boji vyhrál tým ve složení Ondra a Šimon Štemberkovi, Šimon Jarolímek a Vítek Pecka.

Po horolezecké stěně jsme měli krátký rozchod a poté navštívili laser game. Dostali jsme instrukce, rozdělili se do 3 týmů a oblékli vestičky se zbraněmi. Rozeběhli jsme se do tmavé místnosti a našli si úkryt. Běhali jsme, stříleli po sobě a „umírali“, někdy se taky stala srážka… Mezi jednotlivými souboji jsme mohli vyzkoušet i jiné zábavné hry, dokonce jsme mohli otestovat, jak funguje virtuální realita. Laser aréna předčila naše očekávání.

Domů z výletu jsme se vrátili sice unavení, ale se skvělými zážitky a vzpomínkami.

Žáci 9. třídy

Beseda s Janem Tománkem

V pondělí 3. června k nám přijel paralympionik Jan Tománek, který se zúčastňuje soutěží Ironman a triatlonu (plavání, jízda na kole, běh). Vyprávěl nám o svém životě a o nehodě, která mu změnila život a dostala ho na vozík. Také nám říkal o tom, jak se dostal tam, kde je a vysvětloval nám, jak fungují věci, na kterých sportuje. V průběhu přednášky nám nechával prostor na naše otázky a za odvahu se na něco zeptat nám dával motivační obrázky.

Celá přednáška byla moc zajímavá, dojemná i poučná. Všem se líbila.

Linda Navrátilová, Martina Vošahlíková a Eliška Lesáková, žákyně 8. třídy

Čtvrťáci v milevské knihovně

Žáci 4. třídy se ve čtvrtek 13. června zúčastnili vzdělávací lekce v Městské knihovně v Milevsku na téma pověstí. Zamýšleli se nad tím, co je to pověst a kdo je to vlastně hrdina. Že to není vždy jednoznačné se přesvědčili u pověsti o Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi. Žáci jednak naslouchali předčítání lektorky, ale především byla lekce založena na metodě dialogu a práce ve skupinkách. Na závěr jsme si prohlédli dětské oddělení knihovny a každý zde mohl strávit příjemnou chvilku s knihou podle vlastního výběru.

Mgr. Jitka Pecková

Více fotografií naleznete zde.

Deváťáci stanuli před soudem

Dne 6.6.2019 se naše devátá třída vypravila na exkurzi k Okresnímu soudu v Příbrami. Měli jsme možnost zúčastnit se přímo soudního jednání. Šlo o případ, kdy odsouzený nenastoupil k výkonu trestu. Viděli jsme, jak takové soudní jednání probíhá, a zažili jsme atmosféru soudní síně. Po vynesení rozsudku nám soudkyně vysvětlila, o co přesně v případu šlo, a dala nám prostor pro naše dotazy ohledně profese soudce.

Exkurze byla zajímavá, teď už si dokážeme představit, jak náročná je práce soudce, a jak to u soudu chodí.

Aneta Šimečková, žákyně 9. třídy

Den dětí + Den pro záchranu života

Čtvrtek 30.května probíhal v naší škole v duchu oslav Mezinárodního dne dětí.

V první části dopoledne si žáci 6. – 9. ročníku připravili pro svoje mladší spolužáky spoustu her a soutěží. A tak jsme na hřišti u školy mohli sledovat veselé děti, které skákaly v pytli, přenášely míček na lžíci, skládaly puzzle, kopaly míčem na branku, snažily se s dálkově ovládaným autíčkem projet slalom a bavily se dalšími soutěžemi. Odměnou za jejich snažení byla tombola, kterou si po splnění 17 disciplín mohly vylosovat a odnést.

Druhou část dopoledne potom děti prožily interaktivní program Den pro záchranu života, který pro děti připravili dva profesionální záchranáři. Děti se nejprve naučily, jakým způsobem ošetřit základní zranění, jak poskytnout první pomoc zraněnému člověku v ohrožení života, jak přivolat rychlou lékařskou pomoc. Avšak nezůstalo jenom při teorii. Venku na ně čekala vybavená sanitka a všechny získané poznatky si potom mohly děti vyzkoušet v praxi – na připravené figuríně i na sobě. Nakonec si děti domů odnesly diplom malého záchranáře.

Pro všechny zúčastněné to byl opravdu velký zážitek.

Mgr. Jana Šejbová

Projekt v němčině

Na začátku tohoto roku se žáci 8.třídy zapojili do celostátní soutěže v německém jazyce. Jejich úkolem bylo vytvořit deskovou hru s kartičkami, která by mohla být využita v hodinách NJ.

Žáci si nejprve stanovili pravidla a způsob tvoření hry. Pak se pustili do práce. V hodinách němčiny a informatiky tvořili kartičky s obrázky a německými větami. Nakonec připravili krabičky pro kartičky a herní plán. Procvičili se v německé gramatice a slovní zásobě a zjistili, jak je kolikrát pro vyučujícího náročné připravit si aktivitu do hodiny, aby splnil žákovo: „Zahrajeme si nějakou hru, paní učitelko.“

Koncem dubna byly vyhlášeny výsledky. V konkurenci 120 přihlášených her petrovičtí žáci na medailová místa nedosáhli. I tak bych je chtěla pochválit za skvělou práci a jejich nasazení. Bylo příjemné vidět, jak spolupracují a chtějí dosáhnout dobrého výsledku.

Mgr. Žaneta Vildtová

Projekt

Pálí to!

V úterý 21.5.2019 naši školu navštívila paní Nikitinská, která založila společnost Avalone z.s. a věnuje se prevenci proti úrazům popálením.

Přednáška Pálí to! byla rozdělena do několika částí. Žáci vyslechli základní informace o úrazech a velmi poutavé příběhy dětí, které s popáleninami skončily v nemocnici a prodělávají náročnou a bolestivou léčbu. Paní Nikitinská přesně ví, o čem mluví, protože její syn Filip bohužel mezi tyto děti patří.

V závěru dostali žáci letáčky s informacemi, jak úrazům popálením zabránit. Protože, jak bylo v přednášce několikrát zmíněno, 95% těchto úrazů lze prevencí předejít.

Žáci si odnesli spoustu důležitých informací, nový pohled na možné nebezpečí kolem sebe a projevili soucit a podporu Filipovi a jeho stejně zraněným kamarádům.

Mladší žáci ještě ten den při výtvarné výchově vytvořily obrázky s povzbuzujícími vzkazy pro tyto děti a paní Nikitinské je předali. Starší žáci se vyfotili s plakátem Pálí to! a fotku vyvěsí na internetu, aby rozšířili tento program do podvědomí dalších lidí.

Mgr. Žaneta Vildtová

Střelecká soutěž „Zasáhni“

Tak jako každým rokem, i letos se naši žáci zúčastnili střelecké soutěže v nedalekých Sedlčanech. Každoročně se tato akce těší velké oblíbenosti. A proto i tentokrát byla z naší školy vyslána celkem čtyři družstva. Bohužel hned ráno přišla první organizační zkouška ohněm, kdy onemocněl jeden z účastníků. Rychlou improvizací byla tedy oslovena první žákyně naší školy, která šla náhodou kolem, a proto velké poděkování patří právě Simče Holanové za pohotové doplnění jednoho ze smíšených týmů.

V této kategorii (smíšené týmy 6. – 8. ročníku) jsme letos měly přihlášena celkem tři družstva – ZŠ Petrovice I. (Křížová M, Vošahlíková, Balík, Stibor), kteří obsadili první místo, ZŠ Petrovice II. (Lesáková, Šejba, Krejča, Šejbová), kteří obsadili třetí místo a ZŠ Petrovice III. (Rozhoňová, Jarolímková, Mayer, Holanová), kteří na pomyslnou „bednu“ bohužel nedosáhli. Ovšem i tady můžeme rozhodně mluvit o úspěchu, neboť právě Vanesa Rozhoňová ve střelbě vleže zasáhla všechny terče a vysloužila si alespoň individuální slovní ocenění ostatních soutěžících.

Ve starší kategorii družstev se představil tým ve složení Mikota, Vanžura, Čapek, Šimečková. A přesto, že v této kategorii závodili také žáci z učilištních oborů, dosáhli naši na medailové místo, konkrétně na to bronzové.

Žáci Petrovic stejně jako v loňském ročníku obsadili přední místa závodu a znovu ukázali, že především v této soutěži mají mírně navrch. I přes deštivé počasí si akci děti užily a věřím, že příští ročník bude stejně tak úspěšný jako ten letošní.

Mgr. Jan Bolek