72 hodin v ZŠ a MŠ

Žáci naší školy se zapojili do dobrovolnických prací v rámci projektu 72 hodin.

Prvňáci navštívili seniory v domově s pečovatelskou službou v Petrovicích. V tamější společenské místnosti je čekalo vřelé přijetí a hned spoustu otázek a představování. Děti přinesly babičkám a dědečkům vlastnoručně vyrobené dárečky z přírodnin, zazpívaly a zarecitovaly básničky, které se stihly za tento školní rok naučit. Všichni si společně zasoutěžili v hádankách na téma podzim. Pohovořili také třeba o škole, jaká je dnes a jaká byla před více jak 50 lety.

Žáci z 2.A se postarali o pořádek na náměstí a v zámeckém parku a jejich kamarádi z 2.B se seznámili s nadací Paraple, která je spjata se Zdeňkem Svěrákem, známým i pro dětskou tvorbu. Děti vyrobily společný výrobek pro nadaci Paraple a jím poděkovaly, že Paraple pomáhá.

Žáci 3. a 5. ročníku spojili síly a u zadního vchodu do školy vytvořili nové záhony s okrasnými rostlinami. Tím zpestřili příchod do naší školy učitelům i rodičům.

Čtvrťáci a sedmáci společně zabojovali za krásnou a především čistou přírodu – bez odpadků, které zde zanechají nevychovaní lidé. Proto uklidili les a jeho okolí. V rámci tohoto projektu také znovu vysvětlili, jak je důležité chránit naší přírodu a jaký má smysl třídit odpad.

Dětem z pomohli žáci ze 6.A zkrášlit jejich zahradu. A tak společnými silami vytvořili krásný záhon plný bylinek, květin a keřů.

6.B prošla turistickou cestu z Petrovic do Kojetína, posbírala vše, co do přírody nepatří, a pak své úlovky roztřídila do příslušných kontejnerů.

Odpadky sbírali také žáci z nejvyšších ročníků (8. + 9. třída). Věnovali se pořádku u bytovek, v okolí silnice směrem ke Krchovu a v lesoparku.

Mgr. Hana Vošahlíková, ředitelka ZŠ a MŠ Petrovice

Pernštejni

V úterý 10. září zavítala do naší školy skupina historického šermu Pernštejni, tentokrát s programem k 500. výročí úmrtí významného malíře, sochaře, architekta, přírodovědce, spisovatele i konstruktéra Leonarda da Vinci. Divadelní představení nám prostřednictvím krátkých scének přiblížilo významné mezníky v jeho životě a dílo, které ukazuje, jak všestrannou a neobyčejnou osobností Leonardo byl. Následovala interaktivní výstava kopií jeho obrazů a vynálezů. Žáci měli možnost prohlédnout si jeho umělecká díla vystihující přesnou anatomii lidského těla, vyfotit se třeba s Monou Lisou či vyzkoušet funkčnost některých vynálezů. Na modelech létajícího stroje či dřevěného tanku viděli, jak fascinující génius předběhl v mnohém i svoji dobu. Jeho touha po vědění a poznání může být motivací i pro dnešní děti.

Mgr. Jitka Pecková

Beseda s Terezou Němcovou

Ve čtvrtek 20. 6. 2019 k nám zavítala paní Tereza Němcová, která je mistryní světa v inline hokeji. Řekla nám něco o svém životě, o začátku kariéry a o svých velkých výhrách. Mohli jsme také se podívat medaile, které paní Němcová vyhrála. Po besedě jsme si mohli vyzkoušet střelbu na branku speciálním pukem na inline hokej. Paní Němcová k nám zavítala z Milevska, ve kterém žije a kde trénuje na důležité zápasy.

Beseda byla krátká, ale i tak hezká.

Vít Pecka, 9. ročník

Beseda s Richardem Šimkem

V pátek 7.6. 2019 naši školu navštívil pan Richard Šimko, aby žákům I. stupně přiblížil problematiku včelařství. Dozvěděli jsme se tak zase něco nového. Například: že včelí královna se označuje, aby ji včelař lépe poznal. Také jsme se dozvěděli, že včely zažily dinosaury a že žily navolno v přírodě. Ukazoval nám tam včelí úl a nakonec nám ukázal živé včely zavřené v rámu.

Na závěr nám pan Šimko odpověděl na všechny dotazy.

Amálie Peštová, Žofie Doubková, žákyně 5. ročníku

Deváťácký výlet do Písku

Ve čtvrtek 13.června se naše devátá třída s paní učitelkou Vildtovou a panem učitelem J. Staňkem vypravila na výlet do Písku.

První částí našeho dobrodružství byla horolezecká stěna. Ze začátku jsme se sice báli, ale zanedlouho jsme se naučili, jak se to dělá… Tým instruktorů nám vysvětlil, jak se uvázat na lano a vzájemně se jistit. A pak už každý lezl tak vysoko, jak se cítil. Kromě lezení do výšek jsme absolvovali i závod skupinových lyží. Byla to zábava a všichni si to užili, dokonce se zapojila i paní učitelka. Po napínavém boji vyhrál tým ve složení Ondra a Šimon Štemberkovi, Šimon Jarolímek a Vítek Pecka.

Po horolezecké stěně jsme měli krátký rozchod a poté navštívili laser game. Dostali jsme instrukce, rozdělili se do 3 týmů a oblékli vestičky se zbraněmi. Rozeběhli jsme se do tmavé místnosti a našli si úkryt. Běhali jsme, stříleli po sobě a „umírali“, někdy se taky stala srážka… Mezi jednotlivými souboji jsme mohli vyzkoušet i jiné zábavné hry, dokonce jsme mohli otestovat, jak funguje virtuální realita. Laser aréna předčila naše očekávání.

Domů z výletu jsme se vrátili sice unavení, ale se skvělými zážitky a vzpomínkami.

Žáci 9. třídy

Beseda s Janem Tománkem

V pondělí 3. června k nám přijel paralympionik Jan Tománek, který se zúčastňuje soutěží Ironman a triatlonu (plavání, jízda na kole, běh). Vyprávěl nám o svém životě a o nehodě, která mu změnila život a dostala ho na vozík. Také nám říkal o tom, jak se dostal tam, kde je a vysvětloval nám, jak fungují věci, na kterých sportuje. V průběhu přednášky nám nechával prostor na naše otázky a za odvahu se na něco zeptat nám dával motivační obrázky.

Celá přednáška byla moc zajímavá, dojemná i poučná. Všem se líbila.

Linda Navrátilová, Martina Vošahlíková a Eliška Lesáková, žákyně 8. třídy

Čtvrťáci v milevské knihovně

Žáci 4. třídy se ve čtvrtek 13. června zúčastnili vzdělávací lekce v Městské knihovně v Milevsku na téma pověstí. Zamýšleli se nad tím, co je to pověst a kdo je to vlastně hrdina. Že to není vždy jednoznačné se přesvědčili u pověsti o Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi. Žáci jednak naslouchali předčítání lektorky, ale především byla lekce založena na metodě dialogu a práce ve skupinkách. Na závěr jsme si prohlédli dětské oddělení knihovny a každý zde mohl strávit příjemnou chvilku s knihou podle vlastního výběru.

Mgr. Jitka Pecková

Více fotografií naleznete zde.

Deváťáci stanuli před soudem

Dne 6.6.2019 se naše devátá třída vypravila na exkurzi k Okresnímu soudu v Příbrami. Měli jsme možnost zúčastnit se přímo soudního jednání. Šlo o případ, kdy odsouzený nenastoupil k výkonu trestu. Viděli jsme, jak takové soudní jednání probíhá, a zažili jsme atmosféru soudní síně. Po vynesení rozsudku nám soudkyně vysvětlila, o co přesně v případu šlo, a dala nám prostor pro naše dotazy ohledně profese soudce.

Exkurze byla zajímavá, teď už si dokážeme představit, jak náročná je práce soudce, a jak to u soudu chodí.

Aneta Šimečková, žákyně 9. třídy

Den dětí + Den pro záchranu života

Čtvrtek 30.května probíhal v naší škole v duchu oslav Mezinárodního dne dětí.

V první části dopoledne si žáci 6. – 9. ročníku připravili pro svoje mladší spolužáky spoustu her a soutěží. A tak jsme na hřišti u školy mohli sledovat veselé děti, které skákaly v pytli, přenášely míček na lžíci, skládaly puzzle, kopaly míčem na branku, snažily se s dálkově ovládaným autíčkem projet slalom a bavily se dalšími soutěžemi. Odměnou za jejich snažení byla tombola, kterou si po splnění 17 disciplín mohly vylosovat a odnést.

Druhou část dopoledne potom děti prožily interaktivní program Den pro záchranu života, který pro děti připravili dva profesionální záchranáři. Děti se nejprve naučily, jakým způsobem ošetřit základní zranění, jak poskytnout první pomoc zraněnému člověku v ohrožení života, jak přivolat rychlou lékařskou pomoc. Avšak nezůstalo jenom při teorii. Venku na ně čekala vybavená sanitka a všechny získané poznatky si potom mohly děti vyzkoušet v praxi – na připravené figuríně i na sobě. Nakonec si děti domů odnesly diplom malého záchranáře.

Pro všechny zúčastněné to byl opravdu velký zážitek.

Mgr. Jana Šejbová

Projekt v němčině

Na začátku tohoto roku se žáci 8.třídy zapojili do celostátní soutěže v německém jazyce. Jejich úkolem bylo vytvořit deskovou hru s kartičkami, která by mohla být využita v hodinách NJ.

Žáci si nejprve stanovili pravidla a způsob tvoření hry. Pak se pustili do práce. V hodinách němčiny a informatiky tvořili kartičky s obrázky a německými větami. Nakonec připravili krabičky pro kartičky a herní plán. Procvičili se v německé gramatice a slovní zásobě a zjistili, jak je kolikrát pro vyučujícího náročné připravit si aktivitu do hodiny, aby splnil žákovo: „Zahrajeme si nějakou hru, paní učitelko.“

Koncem dubna byly vyhlášeny výsledky. V konkurenci 120 přihlášených her petrovičtí žáci na medailová místa nedosáhli. I tak bych je chtěla pochválit za skvělou práci a jejich nasazení. Bylo příjemné vidět, jak spolupracují a chtějí dosáhnout dobrého výsledku.

Mgr. Žaneta Vildtová

Projekt