Mladí cyklisté na dopravním hřišti

V rámci dopravní výchovy se naši mladí cyklisté – žáci 4. a 5. ročníku – zúčastnili 10. května výukového programu na dopravním hřišti v Příbrami.

Příprava proběhla předem ve škole s instruktorkou dopravní výchovy. Probíraly se dopravní značky, křižovatky, výbava jízdního kola, pravidla silničního provozu a bezpečné chování cyklisty. Opakování je matka moudrosti, a tak si školáci vše ještě jednou v učebně dopravního hřiště zopakovali, za což si zasloužili i pochvalu. Samotná jízda na kole dala někomu pořádně zabrat, a to doslova. Místo pokut se platilo deseti dřepy za přestupek, což si žáci předem odhlasovali. Zastavit na stopce, když slyším vlak nebo bliká na přejezdu červená, ohlédnout se, rozhlédnout se, zařadit se vlevo nebo vpravo, na „kruháči“ doprava, přednost protijedoucím…. Pokynů je hodně, ještě ukázat a řídit jednou rukou…. Teprve teď se pozná cyklista! Po splnění závěrečného testu to žáci obdrželi černé na bílém v podobě řidičáku cyklisty. Na závěr si dobrovolníci ještě jednou zajezdili a zasoutěžili o nejlepšího cyklistu. Vyhrál Tomáš Jůza a Tonda Škoch. V testech byli hodně úspěšní např. David Studený nebo Kristýna Marešovská.

Ve skutečnosti vyhrál každý, kdo zkoušku zvládl. Komu se tolik nedařilo, stejně ví, že chovat se bezpečně a zodpovědně je povinností každého cyklisty i chodce.

Mgr. Jitka Pecková