Říjen ve školním klubu

Další měsíc nám utekl jako voda a my opět píšeme povídání o tom, co jsme tento měsíc udělali a zažili.

V rámci programu „Cesta kolem světa“ bylo tento měsíc středem zájmu exotické a historicky bohaté Turecko. Děti zhlédly zajímavá videa, např. jak se dělá pravá turecká káva v džezvě, vyzkoušely si vědomostní kvíz, a také si vyráběly modely typických tureckých staveb z tvrdého papíru. Děti měly k dispozici také informační knihu o Turecku, kterou si mohly kdykoli prohlížet.

Světový den zvířat slaví všichni, kdo milují zvířata a vědí, jak jsou pro náš život důležitá, co nám přinášejí, jak nám pomáhají a obohacují nás. Slaví se každoročně 4.října v den narození jejich patrona, svatého Františka z Assisi. V pátek 4. října Den zvířat proběhl i u nás ve školním klubu, kdy jsme si povídali o našich zvířecích mazlíčcích a dokonce nás ten den krátkou návštěvou potěšilo malé koťátko.

V tento samý den jsme si ještě připomněli Den úsměvů, který se také slaví v měsíci říjnu. A protože úsměv nic nestojí, udělá radost, rozesměje a potěší na duši, rozhodli jsme se ho s dětmi oslavit.

Každoročně je Světový den výživy připomínán 16. října. I my jsme si s dětmi v klubu povídali o zdravém životním stylu, jaké ovoce a zelenina by neměla chybět v našem jídelníčku, co je to potravinová pyramida aj…

Ve čtvrtek 17. října na Světový den úrazů jsme si povídali o první pomoci při různých typech úrazů a děti si vyzkoušely obvazování, šátkový závěs ruky a také masáž srdce na školní figuríně. V pondělí 21. října se slavil Světový den stromů, děti si zkusily poznávačku stromů v kvízu a společně jsme si promítali zajímavý dokument o nejkrásnějších stromech světa. Také jsme si řekli něco více o našem národním stromě – lípě.

Pátek 25. října jsme si trochu osladili , byl to Čokoládový den – tentokrát bylo na programu video o výrobě této pochoutky a jak jinak – byla i ochutnávka, tentokrát směs různých druhů čokoládových bonbonů, všichni si mohli vybrat svou oblíbenou náplň. Koncem měsíce 31. října jsme si přiblížili svátek Dušičky a Halloween, keltský zvyk, který se rozšířil po celém světě s různými obměnami. Oba svátky mají ale stejnou myšlenku – vzpomínku na naše zesnulé. Na tento den jsme se všichni těšili, byl to den plný napětí a tajemna. Dlabali jsme dýně, zapálili svíčky, vyráběli pavučiny a strašidelné masky. Některé děti přišly i ve strašidelných převlecích.

Podzimní měsíc říjen nám dopřál ještě plno sluníčka ke sportování na školním hřišti. Také jsme si našli čas na naše oblíbené vyrábění.

Petra Vondrášková, vychovatelka ŠD II a ŠK