Provoz školní družiny a školního klubu

pondělí až pátek:
ráno: 6:20 – 7:20
odpoledne: I. oddělení 11:15 – 16:40, II. oddělení PO, ÚT, ČT, PÁ 11.15 – 16.00, ST 11.15 – 16.15, III. oddělení + školní klub PO, ST, ČT, PÁ 12.10 – 15.25, ÚT 13.00 – 15.30

Výše úplaty za pobyt dítěte ve školní družině nebo ve školním klubu činí 50,-Kč měsíčně. Zákonní zástupci ji hradí 2krát ročně: v září (za září až prosinec) ve výši 200,-Kč a v lednu (za leden až červen) ve výši 300,-Kč.

Vychovatelé:

Bc. Karel Janoušek (I. oddělení), tel. 777 247 274

Ilona Doubravová (II. oddělení), tel. 606 216 506

Petra Vondrášková (III. oddělení + ŠK), tel. 776 841 097

ŠVP – plán zájmového vzdělávání ve školní družině

Družina plná pohody

Říjen ve školním klubu

Další měsíc nám utekl jako voda a my opět píšeme povídání o tom, co jsme tento měsíc udělali a zažili.

V rámci programu „Cesta kolem světa“ bylo tento měsíc středem zájmu exotické a historicky bohaté Turecko. Děti zhlédly zajímavá videa, např. jak se dělá pravá turecká káva v džezvě, vyzkoušely si vědomostní kvíz, a také si vyráběly modely typických tureckých staveb z tvrdého papíru. Děti měly k dispozici také informační knihu o Turecku, kterou si mohly kdykoli prohlížet.

Světový den zvířat slaví všichni, kdo milují zvířata a vědí, jak jsou pro náš život důležitá, co nám přinášejí, jak nám pomáhají a obohacují nás. Slaví se každoročně 4.října v den narození jejich patrona, svatého Františka z Assisi. V pátek 4. října Den zvířat proběhl i u nás ve školním klubu, kdy jsme si povídali o našich zvířecích mazlíčcích a dokonce nás ten den krátkou návštěvou potěšilo malé koťátko.

V tento samý den jsme si ještě připomněli Den úsměvů, který se také slaví v měsíci říjnu. A protože úsměv nic nestojí, udělá radost, rozesměje a potěší na duši, rozhodli jsme se ho s dětmi oslavit.

Každoročně je Světový den výživy připomínán 16. října. I my jsme si s dětmi v klubu povídali o zdravém životním stylu, jaké ovoce a zelenina by neměla chybět v našem jídelníčku, co je to potravinová pyramida aj…

Ve čtvrtek 17. října na Světový den úrazů jsme si povídali o první pomoci při různých typech úrazů a děti si vyzkoušely obvazování, šátkový závěs ruky a také masáž srdce na školní figuríně. V pondělí 21. října se slavil Světový den stromů, děti si zkusily poznávačku stromů v kvízu a společně jsme si promítali zajímavý dokument o nejkrásnějších stromech světa. Také jsme si řekli něco více o našem národním stromě – lípě.

Pátek 25. října jsme si trochu osladili , byl to Čokoládový den – tentokrát bylo na programu video o výrobě této pochoutky a jak jinak – byla i ochutnávka, tentokrát směs různých druhů čokoládových bonbonů, všichni si mohli vybrat svou oblíbenou náplň. Koncem měsíce 31. října jsme si přiblížili svátek Dušičky a Halloween, keltský zvyk, který se rozšířil po celém světě s různými obměnami. Oba svátky mají ale stejnou myšlenku – vzpomínku na naše zesnulé. Na tento den jsme se všichni těšili, byl to den plný napětí a tajemna. Dlabali jsme dýně, zapálili svíčky, vyráběli pavučiny a strašidelné masky. Některé děti přišly i ve strašidelných převlecích.

Podzimní měsíc říjen nám dopřál ještě plno sluníčka ke sportování na školním hřišti. Také jsme si našli čas na naše oblíbené vyrábění.

Petra Vondrášková, vychovatelka ŠD II a ŠK

Říjen v ŠD I

Na Cestě Velké Matky jsme se v říjnu věnovali zejména lukostřelbě. Vyrobili jsme si šípy, vyzkoušeli nové luky a absolovovali také dvě lovecké stezky- stopovačky a jednu poznávací stezku zaměřenou na ptáky. Pravidelně hrajeme lakros, trénujeme lukostřelbu a vzděláváme se ve znalostech zvířat. V říjnu jsme probrali jelena, bažanta, krocana, čápa, srnce, lišku, vlka, káně a jestřába. Všechny znalosti se nám hodí na loveckých stezkách, kde je pravidelně prověřujeme.

Ve Výtvarné dílně by říjen ve znamení výroby z přírodních materiálů. Děti si také vyrobily záložky do knížek, škrabošky a dýně z papíru a probrali si svátek zvaný Halloween.

Bc. Karel Janoušek, vychovatel ŠD I

Začátek roku ve školní družině

První dny letošního roku byly ve školní družině ve znamení rekapitulace Vánoc. Probrali jsme se haldou dárků, o kterých děti dokázaly mluvit celé dny.

Leden dostál svému názvu a vítr hnal spoustu sněhu do wigwamu. Tak jsme se věnovali sněhovým radovánkám, výrobě sněžných brýlí z březové kůry a třeba běhání na sněžnicích. V edukativní části programu jsme tradičně probrali zvířata jako orel východní, oba druhy našich kun, králík divoký, krkavec velký, jestřáb lesní atd. Únor indiáni nazývají měsícem, kdy se vracejí husy. To úplně neplatí pro naše podnebné podmínky, ale i tak jsme si o husách pověděli mnohé. Probrali jsme tahy hus, už víme, že létají nejvýše ze všech ptáků. Ukázali jsme si výrobu šípu z letkového peří husy. Dále jsme si demonstrovali výrobu zimních mokasínů, rukavic z bobří kožešiny a pochopitelně chodili do lesa. Sníh nám totiž umožnil hledání stop a stopování zvěře. Venku se stavěly rozličné sněhové stavby, tak jsme si popovídali i o stavbě igloo a mrkli se na technologii téhle zajímavé stavby. Únorová zvířata, o nichž jsme mluvili: medvěd brtník, mravenec lesní, puma americká, orlovec říční, rosnička zelená, ořešník kropenatý, rosomák sibiřský, rys ostrovid, rys červený atd. V březnu v Kanadě už husy snášejí vejce, zatímco k nám teprve přilétají. Je to znamení blížícího se jara, a tak jsme si pověděli něco o jarní rovnodennosti, kdy ji můžeme očekávat, co se děje v tuto dobu s naší planetou a jaké období tím začíná. Mluvili jsme o indiánských přípravách na období setí, s nimi spojenými obřady. S obřady jsou spojené tance, tak jsme vyrobili taneční hole a užili si spoustu srandy s ukázkami některých tanců. Mluvili jsme o pow wow, tradiční taneční slavnosti, bubnech, jejich místě v kultuře původních národů a spoustu dalších věcí spojených s hudbou. Brzy budeme sít, zatím jsme zasadili jsme semínka tykví, zatím jen do kýblů. Zároveň nám doschly tykve z loňské úrody, tak jsme je vyčistily, vyvoskovali a udělali oplety, čímž se vyrobili lehké a praktické nádoby na vodu. Březnová zvířata: kormorán velký, psoun prériový, sokol stěhovavý, poštolka obecná, ostříž lesní atd.

Nyní se připravujeme na výsev a teplejší počasí. Budeme se hodně pohybovat venku, a tak by bylo fajn, kdyby dětem nechyběli v šatnách náhradní ponožky. Jaro může být i docela mokré.

Bc. Karel Janoušek, vychovatel ŠD

Září v ŠD II

V září jsme přivítali nové děti a popovídali si o tom, co nás v novém školním roce čeká.

Otevřeli jsme vzdělávací program: Každý den jedno zvíře. V průběhu tohoto měsíce jsme si povídali už o spoustě zvířat. Poznali jsme bizona, bobra, daňka, husu, jelena, jestřába, jezevce, ježka, káni, krahujce, kunu či ledňáčka říčního. Postavili jsme wigwam, hráli jsme si na indiány, lakros, fotbal, deskové hry, vyrobili závěsy na sušení tykví, připravili záhon, ukázali si začišťování keramiky před jejím výpalem, připravili kukuřičné šustí na pletení provazu, zahráli jsme si šiškovou bitvu, vyzkoušeli stopaře, pracovali jsme na keramice. Společně jsme přivítali podzim a vysvětlili si, co je to rovnodennost a proč je vždy na jaře a na podzim. Také jsme si popovídali o tom, jaké svátky v této době slavili lesní indiáni a proč.

Protože hojně rostly houby, zopakovali jsme si základní pravidla pro jejich sběr a popsali rozdíly v podobných druzích.

Připravujeme jelení kůži na výrobu koníků, panenek apod.

Většinu času trávíme venku a klademe důraz na soužití člověka s přírodou.

Bc. Karel Janoušek, vychovatel ŠD II

Září v ŠD I

V září jsme měli domluvenou návštěvu farmy pana Štemberka, protože přes prázdniny se narodila malá oslinka a my jsme ji chtěli přivítat do života. Nesli jsme několik tašek pečiva pro její maminku. Pomazlili jsme se, vymýšleli jsme jméno a těžko se nám loučilo. Za týden jsme šli znovu, protože se nám stýskalo.

Také k nám do družiny přijelo divadélko s „Indiánskou pohádkou“. Děti si během představení zatančily, zaběhaly a zasoutěžily. Moc se jim to líbilo, a tak jsme se domluvili na příště.

Často chodíme do lesa zdolávat překážky na nové „Stezce odpočinku a zábavy“. Někdy si s sebou nosíme dobroty a děláme piknik. Často zařazujeme malování, např. slunečnice, vlaštovky, podzimní ovoce a obrázky s požární tématikou. Ty pošleme do soutěže.

Jitka Ringesová, vychovatelka ŠD I

Na dětském hřišti