Logická olympiáda

V letošním školním roce se opět někteří žáci naší školy zapojili do soutěž nazvané Logická olympiáda.

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky a je založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Do řešení úloh se pustili žáci 3. – 5. třídy (kategorie A) a žáci 6. – 9. třídy (kategorie B) v celkovém počtu 18 soutěžících. Nejúspěšnějším řešitelem ZŠ Petrovice se v tomto roce stala Martina Vošahlíková (9.tř.), která měla republikový kvantil 93%. A to znamená, že byla lepší než 93% řešitelů z celé ČR. Výborně se také dařilo Andree Marešovské (8.tř., kvantil 69%) a Daliboru Jechovi (6.tř., kvantil 65%).

Mgr. Hana Vošahlíková

Střelecká soutěž „Zasáhni“

Tak jako každým rokem, i letos se naši žáci zúčastnili střelecké soutěže v nedalekých Sedlčanech. Každoročně se tato akce těší velké oblíbenosti. A proto i tentokrát byla z naší školy vyslána celkem čtyři družstva. Bohužel hned ráno přišla první organizační zkouška ohněm, kdy onemocněl jeden z účastníků. Rychlou improvizací byla tedy oslovena první žákyně naší školy, která šla náhodou kolem, a proto velké poděkování patří právě Simče Holanové za pohotové doplnění jednoho ze smíšených týmů.

V této kategorii (smíšené týmy 6. – 8. ročníku) jsme letos měly přihlášena celkem tři družstva – ZŠ Petrovice I. (Křížová M, Vošahlíková, Balík, Stibor), kteří obsadili první místo, ZŠ Petrovice II. (Lesáková, Šejba, Krejča, Šejbová), kteří obsadili třetí místo a ZŠ Petrovice III. (Rozhoňová, Jarolímková, Mayer, Holanová), kteří na pomyslnou „bednu“ bohužel nedosáhli. Ovšem i tady můžeme rozhodně mluvit o úspěchu, neboť právě Vanesa Rozhoňová ve střelbě vleže zasáhla všechny terče a vysloužila si alespoň individuální slovní ocenění ostatních soutěžících.

Ve starší kategorii družstev se představil tým ve složení Mikota, Vanžura, Čapek, Šimečková. A přesto, že v této kategorii závodili také žáci z učilištních oborů, dosáhli naši na medailové místo, konkrétně na to bronzové.

Žáci Petrovic stejně jako v loňském ročníku obsadili přední místa závodu a znovu ukázali, že především v této soutěži mají mírně navrch. I přes deštivé počasí si akci děti užily a věřím, že příští ročník bude stejně tak úspěšný jako ten letošní.

Mgr. Jan Bolek

Pythagoriáda

V pátek 5.4. proběhlo školní kolo Pythagoriády, kterého se zúčastnili žáci 5. – 8. ročníku ZŠ Petrovice. Úspěšným řešitelem se stal každý, kdo získal alespoň 10 bodů. Z dvacetí soutěžících to byli Petra Pospíšilová (11 bodů) a Dalibor Jech (12 bodů) z 5. třídy a Martina Vošahlíková z 8. třídy (12 bodů).

Blahopřejeme a přejeme, ať se jim daří také v okresním kole.

Mgr. Hana Vošahlíková, ředitelka školy

MC Donald’s Cup

Dne 17.4.2019 se zástupci 1.-5. třídy ZŠ Petrovice zúčastnili fotbalového turnaje, který se konal v Sedlčanech na fotbalovém hřišti. Děti byly rozřazeny do dvou kategorií – mladší (1.-3. třída) a starší (4.-5. třída).

V mladší kategorii byly přihlášeny 3 týmy. Našich 10 fotbalistů si zahrálo 2 zápasy a vybojovalo krásné třetí místo. Ve starší kategorii bylo přítomno 5 tým. Po velkých bojích a třech výhrách na naše mužstvo, které čítalo 11 hráčů, čekal poslední zápas a boj o první místo. Naši chlapci bojovali udatně, ale soupeř byl silnější. Proto tým Petrovic skončil na 2. místě. I tak ale naši chlapci postoupili na okresní finále do Příbrami.

Počasí se povedlo, svítilo nám sluníčko, obě naše mužstva dostala medaile. Všichni kluci byli sice unaveni, ale velmi spokojeni. Ve středu 24.4. jim budeme držet palce.

Bc. Jan Staněk

Sedlčanská růže

Dne 11.4. 2019 se v prostorách auly I. ZŠ Sedlčany konal další ročník recitační soutěže „Sedlčanská růže.“ Naši školu reprezentovali tentokrát šikovní recitátoři Eliška Čapková (1.A) a Jan Smolka (4. tř.). Vybrána byla také Karolína Vrzalová (2.tř), ale ta se bohužel nezúčastnila kvůli nemoci.

Když jsme dorazili na místo, v aule sedlčanské školy už to hezky žilo. Děti se těšily na slavnostním zahájení, které proběhlo v 8:30. Pak se žáčci a žákyňky jeden po druhém střídali se svými básničkami. Soutěžilo celkem 66 dětí z I. stupně z okolních základních škol ve 3 kategoriích podle tříd. Každým rokem je účast bohatší a pro porotu čím dál těžší vybrat ty nejlepší. V 10:30 proběhlo závěrečné vyhlášení výsledků a ukončení celé akce.

Naši žáci se sice neumístili na předních příčkách, ale recitovali krásně a za odměnu dostali malý zápisník a bonbony. Ještě před odjezdem autobusu jsme stihli zajít na „rychlou“ zmrzlinu.

Ilona Doubravová

Oblastní kolo recitační soutěže Carmína

Dne 21.3. proběhlo školní kolo recitační soutěže. Porota ve složení Mgr. Ladislava Mrázová, Mgr. Žaneta Vildtová a paní Monika Mayerová rozhodla o vítězích.

27.března 2019 se nejlepší ze školního kola vydali na oblastní kolo, již tradiční „Carminu“, do Sedlčan. Soutěže se tentokrát zúčastnilo 38 dětí z různých základních škol. V kategorii 6.-7.třída naši školu reprezentovali Aneta Stěhulová a Antonín Štemberk, kategorii 8.-9.třída Martina Vošahlíková a Tereza Čandová.

Všichni zúčastnění předvedli perfektní výkony. Z naší školy se nejlépe umístila Tereza Čandová, která obsadila krásné 3.místo s básní „Za trochu lásky“.

Mgr. Žaneta Vildtová a Monika Mayerová

Matematický klokan 2019

V pátek dne 22.3. 2019 se v naší škole uskutečnil další ročník mezinárodní soutěže Matematický klokan, kterého se zúčastnily všechny ročníky (kromě první třídy) v celkovém počtu 112 žáků. Níže uvádíme výsledky nejlepších z nich.

Kategorie Cvrček (2. a 3. třída, 27 soutěžících):

1. Valerie Veselá (62b., 3. tř.)
  2. Václav Richter (61b., 3. tř.)
  3. Iveta Mendlíková (59b., 3. tř.)

Kategorie Klokánek (4. a 5. třída, 33 soutěžících):

1. Dalibor Jech (102b., 5. tř.)
  2. Adéla Čiháková a Kristýna Marešovská (obě 84b., obě 5. tř.)