Září v ŠD I

V září opět začala fungovat ŠD.

V tomto roce v novém formátu s indiánským programem „Cesta Velké Matky“ (CVM) a doplňkovým programem „Výtvarná dílna„, který vedou paní asistentky Monika Mayerová a Hana Vanišová.

Uspořádali jsme valnou hromadu, kde se děti seznámily s jednotlivými programy s výhledem na celý školní rok. Každý se pak mohl dle svého zájmu přihlásit do kteréhokoli z nich.

V CVM jsme otevřeli Nový kruh, postavili wigwam a provedli obřad otevření lakrosového kruhu. Tím začaly pravidelné tréninky a tréninkové zápasy. Ukázali jsme si různé druhy luků a šípů, probrali technickou stránku výroby a zhotovili první šíp. Lukostřelbě se budeme věnovat celoročně. Ovšem nejvíce času jsme v září strávili v lese. Prozkoumali jsme terény pro stopovačky (lovecké stezky), proběhlo mnoho šiškových bitev, poznávali jsme stromy, byliny a stopy. Řekli jsme si něco o vodě, jak o ni pečovat, kterou v přírodě pít a kterou ne, probrali různé způsoby filtrování.

Výtvarná dílna se věnovala výrobě z přírodních materiálů. Děti udělaly výkresy s použitím spadaných listů a sbíraly po lese plody stromů pro další výrobu. Ušily si na to vlastní plátěné pytlíky. Vyráběly také záložky do knihy, různé náramky a ozdoby. Venku prohnaly ragbyový míč a fandily při lakrosovém zápase.

Bc. Karel Janoušek, vychovatel I. oddělení ŠD